Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, na czym polega tajemnica jasnej, dobrze oświetlonej fotografii na iPhone'ie bez prześwietlenia lub tępoty? Wszystko to kryje się za funkcją HDR aparatu iPhone'a. Być może widziałeś już wcześniej funkcję HDR, ale nie wiesz, co to jest. Jeśli tak, to masz szczęście. Miejmy nadzieję, że ten artykuł wyjaśni to za Ciebie.

Uwaga: W przypadku zainteresowania, przetestowaliśmy i napisaliśmy obchód najlepszego oprogramowania HDR przed, jak Aurora HDR i Photomatix. Ale te programy działają raczej na komputerze stacjonarnym niż mobilnym.

Co to jest HDR?

HDR to ustawienie w aparacie iPhone, a litery oznaczają High Dynamic Range. Zdjęcie HDR, czyli zestaw zdjęć, jest metodą wykorzystywaną do uzyskania bardziej dynamicznej głębi obrazu. Więcej informacji można znaleźć w tym poradniku Apple lub na stronie Wikipedii.

Zamiast pojedynczego zdjęcia, aparat HDR wykonuje trzy zdjęcia o różnej ekspozycji, a następnie układa je w stosy. iPhone przetwarza je dla Ciebie automatycznie, a najlepsze części każdego zdjęcia są wyróżnione w połączonym wyniku. Poniżej znajduje się przykład, jak wygląda zdjęcie z HDR i bez HDR.

Jak widać, na pierwszym zdjęciu zieleń jest ciemniejsza i słabo oświetlona. Natomiast w przypadku HDR części zdjęcia są jaśniejsze i wyraźniejsze.

Zasadniczo, zastosowanie HDR oznacza, że Twój aparat będzie przetwarzał zdjęcia inaczej niż zwykle, aby uchwycić więcej szczegółów z jasnych i ciemnych obszarów na zdjęciu. Wykonuje on wiele zdjęć, a następnie łączy je w celu zrównoważenia ekspozycji. Jednakże, choć funkcja ta byłaby korzystna w pewnych sytuacjach zdjęciowych, to może być również niekorzystna dla innych.

Kiedy należy korzystać z funkcji HDR?

Jak już wspomniano, o ile HDR może w pewnych sytuacjach wydobyć to, co najlepsze z fotografii, o tyle w innych może ją osłabić. W przypadku krajobrazów, zdjęć portretowych w świetle słonecznym i scen oświetlonych z tyłu, HDR jest doskonałym wyborem. Pomaga on w osiągnięciu celu, jakim jest pogodzenie ziemi i nieba na zdjęciach, bez powodowania, że niebo wygląda na prześwietlone lub sceneria wygląda na zbyt wypłukaną.

Powinieneś używać HDR przy próbie zrobienia zdjęć krajobrazowych. Ponieważ zdjęcia krajobrazowe i scenograficzne mają zwykle kontrastujące kolory między lądem a niebem, trudno jest uchwycić w telefonie wszystkie szczegóły na jednym zdjęciu. Ryzykujesz przyciemnienie ekspozycji, aby wszystkie szczegóły były widoczne tylko po to, by zakończyć się wyjątkowo ciemnym, niepochlebiającym zdjęciem. Tutaj przydaje się funkcja HDR, ponieważ możesz uchwycić szczegóły nieba, nie sprawiając, że ziemia wygląda na zbyt ciemną, i na odwrót.

Inną sytuacją, w której należy korzystać z trybu HDR, są portrety w świetle słonecznym. Nadmierna ekspozycja jest często spotykana, gdy na twarzy obiektu znajduje się zbyt dużo światła. Silne światło słoneczne może sprawić, że ostrość aparatu będzie zbyt ciemna lub zbyt jasna, akcentując niepochlebne aspekty fotografowanego obiektu. W trybie HDR oświetlenie jest kontrolowane i wyrównywane, co eliminuje problemy z prześwietleniem.

Jednak HDR nie jest lekarstwem na wszelkie złe warunki, które pojawiają się podczas sesji zdjęciowej. W kilku przypadkach nie należy używać HDR, ponieważ może on pogorszyć sytuację, zamiast osiągać lepsze rezultaty podczas fotografowania.

Na przykład, jeśli któryś z Twoich obiektów jest w ruchu, HDR zwiększa szansę na uzyskanie nieostrego zdjęcia. Ponieważ HDR wykonuje trzy zdjęcia, ostateczny rezultat nie będzie pochlebny, jeśli obiekt w aparacie poruszy się pomiędzy pierwszym a drugim zdjęciem.

Zdarza się, że zdjęcie wygląda ładniej, gdy jest mocno skontrastowane. Piękno HDR polega jednak na tym, że potrafi rozjaśnić obszary, które są ciemniejsze z cieniami. Jeśli na zdjęciu znajduje się ciemny cień lub sylwetka, którą chcesz podkreślić, aby uzyskać wyraźny kontrast, HDR sprawi, że będzie on mniej intensywny, co spowoduje, że zdjęcie będzie bardziej wyprane. Siła HDR tkwi również w jego zdolności do wydobywania żywych i nasyconych kolorów. Jeśli Twoja scena jest zbyt ciemna lub zbyt jasna, HDR może przywrócić niektóre z tych kolorów. Jednakże, jeśli masz do czynienia z kolorami, które na początku są bardzo głośne, HDR może wypłukać nasycenie, co powoduje, że zdjęcie jest zbyt nasycone.

Jednym z minusów robienia zdjęć HDR jest to, że zdjęcia te zajmują dużo miejsca w pamięci, podobnie jak funkcja Live. Pamiętaj, że robisz trzy zdjęcia w jednym z wykorzystaniem funkcji HDR. Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce w pamięci masowej, unikaj włączania funkcji, która utrzymuje wszystkie trzy zdjęcia oprócz zdjęcia HDR w ustawieniach aparatu.

Jak korzystać z funkcji HDR w telefonie iPhone?

Zarówno iPhone 7, jak i wszystkie pozostałe modele mają domyślnie włączoną funkcję HDR. Jeśli okaże się, że Twoja funkcja HDR nie została włączona, oto jak ją uruchomić.

W sekcji Ustawienia, wyszukaj sekcję Aparat. Włączyć tryb HDR na dole w sekcji "Auto HDR". Możesz również włączyć opcję "Zachowaj normalne zdjęcie"; zajmie to jednak dużo miejsca w Twoim telefonie, ponieważ oprócz ostatniego zdjęcia HDR zachowuje ono każde z trzech zdjęć.

To takie proste! Możesz również wyłączyć HDR, kiedy tylko chcesz. Minusem późniejszych modeli iPhone'a posiadających automatyczną funkcję HDR jest to, że nie można wybrać, kiedy włączyć HDR na zdjęciu. Tryb HDR jest uruchamiany tylko wtedy, gdy aparat uzna to za konieczne dla Twojego zdjęcia w kategoriach światła i cienia. Zdarza się, że iPhone nie wykrywa, że HDR jest potrzebny, ale nie ma opcji, aby włączyć funkcję ręcznie. Tak więc, starsza generacja iPhone'ów ma to dobre w tym sensie, że HDR musi być włączona ręcznie, aby móc zrobić zdjęcie w tym trybie.

W starszych modelach iPhone'ów trzeba było ręcznie wybrać HDR, aby móc korzystać z tej funkcji. Teraz, jeśli Twój model iPhone'a ma 5 i poniżej, możesz włączyć HDR bezpośrednio w aparacie. Po otwarciu aplikacji Aparat, pojawi się opcja włączenia funkcji HDR.

Po naciśnięciu na opcję włączenia kamery HDR, kliknij na spust migawki! Twoje zdjęcia zostaną wykonane w trybie HDR. Jest on prosty w obsłudze, dzięki czemu chwile stają się łatwiejsze do uchwycenia.

Wniosek

Mam nadzieję, że dzięki temu artykuł ten rzuci trochę światła na to, jaki dokładnie jest tryb HDR. Zachęcam do pozostawienia wszelkich pytań, a ja postaram się na nie odpowiedzieć. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu i mam nadzieję, że to pomogło!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz