Co musisz wiedzieć Up-Front o komputerowych kopiach zapasowych

1. Regularne wykonywanie kopii zapasowych

Jak często powinieneś się wycofywać? Cóż, ile pracy czujesz się komfortowo tracąc? Tydzień? Dzień? Godzinę? Jak bardzo cenisz sobie swój czas? Jak bardzo nienawidzisz wykonywać swojej pracy dwa razy?

Dobrą praktyką jest wykonywanie kopii zapasowych plików codziennie, a nawet częściej, jeśli pracujesz nad krytycznym projektem. W moim komputerze iMac Time Machine stale tworzy kopie zapasowe za kulisami, więc gdy tylko tworzę lub modyfikuję dokument, jest on kopiowany na zewnętrzny dysk twardy.

2. Rodzaje kopii zapasowych

Nie wszystkie programy do tworzenia kopii zapasowych działają w ten sam sposób, a do wykonania drugiej kopii danych stosuje się kilka strategii.

Lokalna kopia zapasowa kopiuje pliki i foldery na zewnętrzny dysk twardy podłączony do komputera lub innego miejsca w sieci. W przypadku utraty pliku lub folderu można go szybko przywrócić. Regularne tworzenie kopii zapasowych wszystkich plików jest czasochłonne, dlatego możesz skopiować tylko te pliki, które uległy zmianie od czasu utworzenia ostatniej kopii zapasowej. Jest to tzw. przyrostowa kopia zapasowa.

Klon startowy, czyli obraz dysku, tworzy dokładną kopię zapasową dysku twardego, w tym systemu operacyjnego i oprogramowania. Jeśli dysk twardy ulegnie awarii, można uruchomić komputer bezpośrednio z zapasowego dysku twardego i od razu wrócić do pracy.

Kopia zapasowa w chmurze jest jak kopia lokalna, ale Twoje pliki są przechowywane w Internecie, a nie na lokalnym dysku twardym. W ten sposób, jeśli komputer zostanie zniszczony przez pożar, zalanie lub kradzież, kopia zapasowa będzie nadal dostępna. Wykonanie pierwszej kopii zapasowej może potrwać kilka dni lub tygodni i trzeba będzie zapłacić stałą opłatę za pamięć masową, ale są one warte zachodu. Rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych w chmurze omówimy w osobnym przeglądzie.

3. Tworzenie kopii zapasowych w chmurze ma kluczowe znaczenie.

Niektóre katastrofy, które mogą spowodować zniszczenie komputera, mogą również spowodować zniszczenie kopii zapasowej. Dotyczy to również klęsk żywiołowych, takich jak pożar i powódź, a także, jak odkryłem, kradzieży. Kiedy pracowałem w centrum danych banku w latach 80-tych, wypełnialiśmy walizki dziesiątkami kopii zapasowych na taśmie i przenosiliśmy je do następnego oddziału, gdzie przechowywaliśmy je w ognioodpornym sejfie. Walizki były ciężkie, a to była ciężka praca. W dzisiejszych czasach tworzenie kopii zapasowych poza oddziałem jest o wiele łatwiejsze.

Jedną z opcji jest tworzenie kopii zapasowych w chmurze i jak już mówiłem, omówiliśmy te usługi tworzenia kopii zapasowych online w osobnym przeglądzie. Inną opcją jest użycie kilku dysków twardych do tworzenia obrazów dysku i przechowywanie jednego w innym miejscu.

4. Synchronizacja plików jest pomocna, ale nie jest to prawdziwa kopia zapasowa.

Teraz, gdy większość z nas korzysta z wielu urządzeń - komputerów stacjonarnych, laptopów, smartfonów i tabletów - wiele naszych dokumentów jest synchronizowanych między tymi urządzeniami poprzez chmurę. Ja osobiście korzystam z iCloud, Dropbox, Google Drive i innych.

To sprawia, że czuję się bezpieczniej i jestem pomocny. Jeśli wrzucę mój telefon do oceanu, wszystkie moje pliki pojawią się magicznie ponownie na moim nowym. Ale usługi synchronizacji nie są prawdziwą kopią zapasową.

Jednym z głównych problemów jest to, że jeśli usuniesz lub zmienisz plik na jednym urządzeniu, zostanie on usunięty lub zmieniony na wszystkich Twoich urządzeniach. Chociaż niektóre usługi synchronizacji umożliwiają powrót do poprzedniej wersji dokumentu, najlepiej jest skorzystać również z kompleksowej strategii tworzenia kopii zapasowych.

5. 5. Dobra strategia tworzenia kopii zapasowych obejmuje kilka typów kopii zapasowych

Gruntowna strategia tworzenia kopii zapasowych będzie obejmować wykonywanie wielu kopii zapasowych przy użyciu różnych metod i ewentualnie różnych aplikacji. Jako minimum zalecam wykonywanie lokalnych kopii zapasowych plików, klonów dysków i pewnego rodzaju kopii zapasowych na zewnątrz, w trybie online lub poprzez przechowywanie zewnętrznego dysku twardego pod innym adresem.

Kto powinien tworzyć kopię zapasową swojego komputera? Wszyscy.

Każdy powinien zrobić kopię zapasową swojego komputera. Mogą się zdarzyć różne rzeczy, które spowodują utratę danych. Nikt nie jest odporny, więc powinieneś być przygotowany.

Co może się nie udać?

 • Możesz skasować niewłaściwy plik lub sformatować niewłaściwy dysk. Możesz zmodyfikować ważny dokument i zdecydować, że wolisz go takim, jaki był.
 • Niektóre z Twoich plików mogą ulec uszkodzeniu z powodu problemu z dyskiem twardym lub systemem plików.Twój komputer lub dysk twardy może nagle i niespodziewanie umrzeć.
 • Możesz upuścić swój laptop. Śmiałem się z kilku filmów YouTube z laptopów wrzuconych do oceanu lub pozostawionych na dachu samochodu.Twój komputer może zostać skradziony. To mi się przydarzyło. Nigdy go nie odzyskałem.
 • Twój budynek może spłonąć. Dym, ogień i zraszacze nie są zdrowe dla komputerów. Możesz zostać zaatakowany przez wirusa lub hakera.

Przepraszam, jeśli to brzmi negatywnie. Mam nadzieję, że nic z tych rzeczy nigdy ci się nie stanie, ale nie mogę tego zagwarantować. Więc najlepiej przygotować się na najgorsze. Spotkałem kiedyś kobietę, której komputer się zepsuł dzień przed terminem jej głównego zadania na uczelni i straciłem wszystko. Nie pozwól, żeby ci się to przytrafiło.

Jak testowaliśmy i wybieraliśmy

1. Jakie rodzaje kopii zapasowych może tworzyć aplikacja?

Czy aplikacja wykonuje kopię zapasową plików i folderów, czy też tworzy klon dysku twardego? Zawieramy aplikacje, które mogą wykonywać oba rodzaje kopii zapasowych, a niektóre z nich mogą wykonywać oba rodzaje. W tej rundzie nie będziemy umieszczać aplikacji, które tworzą kopie zapasowe w chmurze - te aplikacje zasługują na własną recenzję.

2. Na jakich nośnikach można tworzyć kopie zapasowe?

Czy aplikacja może tworzyć kopie zapasowe na zewnętrznych dyskach twardych lub sieciowych pamięciach masowych? Płyty CD i DVD są wolniejsze i oferują mniej pamięci masowej niż te, więc są obecnie rzadko używane. Dyski obrotowe są większe i tańsze niż dyski SSD, więc są dobrym nośnikiem do tworzenia kopii zapasowych.

3. Jak łatwe jest konfigurowanie i używanie oprogramowania?

Tworzenie systemu kopii zapasowych jest początkowo dużym zadaniem, więc aplikacje, które ułatwiają konfigurację, zdobywają dodatkowe punkty. Następnie wdrożenie strategii tworzenia kopii zapasowych wymaga staranności, więc aplikacje, które oferują wybór między automatycznym, zaplanowanym i ręcznym tworzeniem kopii zapasowych, mogą znacznie ułatwić Ci życie.

Tworzenie kopii zapasowych może być czasochłonne, więc pomocne jest, aby nie musieć za każdym razem tworzyć kopii zapasowych wszystkich plików. Aplikacje, które oferują przyrostowe tworzenie kopii zapasowych, mogą zaoszczędzić wiele godzin.

I wreszcie, niektóre aplikacje oferują sekwencyjne tworzenie kopii zapasowych. Są to wielokrotne, datowane kopie zapasowe, więc nie nadpisujesz dobrego pliku na dysku kopii zapasowej takim, który właśnie został uszkodzony. W ten sposób masz większe szanse na posiadanie nieskorumpowanej wersji na jednym z dysków.

4. Jak łatwo jest przywrócić swoje dane za pomocą aplikacji?

Istotą wszystkich tych kopii zapasowych jest odzyskanie plików, jeśli coś pójdzie nie tak. Jak łatwo jest to zrobić za pomocą aplikacji? Dobrze jest eksperymentować i dowiedzieć się o tym z wyprzedzeniem. Stwórz plik testowy, usuń go i spróbuj go odzyskać.

Zwycięzcy

Najlepszy wybór dla przyrostowych kopii zapasowych plików: Wehikuł czasu

Wiele osób nie tworzy kopii zapasowych swoich komputerów, ponieważ ich konfiguracja może być trudna i nieco techniczna, a w natłoku życia ludzie po prostu nie mogą się do tego zabrać. Maszyna Apple Time Machine została zaprojektowana, aby to wszystko zmienić. Jest wbudowany w system operacyjny, łatwy do skonfigurowania i działa w tle 24-7 dni w tygodniu, więc nie trzeba o tym pamiętać.

Time Machine został oryginalnie zaprojektowany do pracy ze sprzętem Apple's Time Capsule, który wraz z routerami lotniskowymi został przerwany. Jednak oprogramowanie Time Machine będzie nadal obsługiwane i będzie współpracować z innymi dyskami twardymi. Powinien on pozostać doskonałą opcją tworzenia kopii zapasowych przez wiele lat.

Time Machine jest dostarczany bezpłatnie z systemem MacOS

"Time Machine tworzy kopię zapasową wszystkich plików na zewnętrznym urządzeniu pamięci masowej, abyś mógł je później przywrócić lub zobaczyć, jak wyglądały w przeszłości".

Program Time Machine tworzy kopię zapasową plików i folderów na dysku twardym podłączonym do komputera lub w sieci. Jest to wygodne rozwiązanie, korzysta z lokalnego dysku twardego i stale tworzy kopie zapasowe plików w miarę ich zmiany lub tworzenia, dzięki czemu po wystąpieniu awarii stracisz bardzo niewiele (prawdopodobnie nic). I co ważne, przywracanie poszczególnych plików i folderów jest łatwe.

Oto, jak Apple Support opisuje tę aplikację:

"Dzięki Time Machine możesz tworzyć kopie zapasowe całego komputera Mac, w tym plików systemowych, aplikacji, muzyki, zdjęć, wiadomości e-mail i dokumentów. Kiedy Time Machine jest włączony, automatycznie tworzy kopię zapasową komputera Mac i wykonuje kopie zapasowe plików co godzinę, codziennie i co tydzień""Kiedy używasz programu Time Machine na komputerze korzystającym z systemu plików Apple File System (APFS), Time Machine nie tylko przechowuje kopię wszystkiego na dysku zapasowym, ale także zapisuje lokalne zrzuty plików, które zmieniły się na dysku wewnętrznym, dzięki czemu możesz odzyskać poprzednie wersje. Te lokalne zrzuty są zapisywane co godzinę (chyba że usuniesz zaznaczenie opcji Back Up Automatically) i są przechowywane na wewnętrznym dysku komputera".

Aplikacja jest bardzo łatwa do skonfigurowania. Po pierwszym podłączeniu pustego dysku twardego może pojawić się pytanie, czy chcesz użyć tego dysku do utworzenia kopii zapasowej komputera. Alternatywnie, kliknij na ikonę Time Machine po lewej stronie paska menu i wybierz Open Time Machine Preferences.

Po skonfigurowaniu oprogramowania, program Time Machine zostanie zachowany:

 • Lokalne zrzuty, jeśli pozwala na to miejsce,
 • Cogodzinne kopie zapasowe przez ostatnie 24 godziny,
 • Codzienne kopie zapasowe za ostatni miesiąc,
 • Tygodniowe kopie zapasowe za wszystkie poprzednie miesiące.

Więc jest tam sporo zwolnień. Chociaż zużywa więcej miejsca w magazynie, to dobrze. Jeśli kilka miesięcy temu odkryłeś, że coś poszło nie tak z jednym z Twoich plików, istnieje duża szansa, że nadal będziesz miał starszą dobrą kopię zapasową.

Robię kopię zapasową mojego wewnętrznego dysku twardego o pojemności 1 TB (który obecnie jest w połowie zapełniony) na zewnętrzny dysk o pojemności 2 TB. 1TB to za mało, ponieważ będzie wiele kopii każdego pliku. Obecnie używam 1,25 TB mojego dysku zapasowego.

Przywrócenie pliku lub folderu jest szybkie i proste. Wybierz opcję Enter Time Machine z ikony paska menu.

Pomocne jest to, że interfejs programu Time Machine wygląda jak Finder, a poprzednie wersje folderu wychodzą w tle.

Możesz cofnąć się w czasie, klikając na paski tytułowe okien w tle, przyciski po prawej stronie lub kalendarz po prawej stronie.

Kiedy znajdziesz poszukiwany plik, możesz go obejrzeć, uzyskać więcej informacji, przywrócić go lub skopiować. Możliwość "szybkiego spojrzenia" na plik przed jego odtworzeniem jest przydatna, więc możesz się upewnić, że jest to pożądana wersja pliku, którego szukasz.

Najlepszy wybór dla klonowania dysku twardego: Carbon Copy Cloner

Carbon Copy Cloner firmy Bombich Software jest bardziej wydajną aplikacją do tworzenia kopii zapasowych z bardziej złożonym interfejsem, choć dostępny jest również tryb "Simple Mode", pozwalający na tworzenie kopii zapasowych dysku za pomocą trzech kliknięć. Co ważne, aplikacja ta pozwala na tworzenie kopii zapasowych komputera w dodatkowy sposób: poprzez utworzenie dokładnego klonu dysku twardego komputera Mac.

Carbon Copy Cloner może utworzyć dysk startowy, który odzwierciedla wewnętrzny dysk komputera Mac, a następnie aktualizować tylko te pliki, które zostały dodane lub zmodyfikowane. W przypadku awarii będziesz mógł uruchomić komputer z tym dyskiem i pracować jak zwykle, a następnie przywrócić pliki na nowy dysk po zakupie.

Licencja Personal & Household wynosi $39.99 ze strony internetowej dewelopera (opłata jednorazowa) i obejmuje wszystkie komputery w gospodarstwie domowym. Dostępny jest również zakup firmowy, począwszy od tej samej ceny za każdy komputer. Dostępna jest 30-dniowa wersja próbna.

Tam, gdzie Time Machine jest świetny w przywracaniu plików i folderów, które zniknęły lub poszły źle, Carbon Copy Cloner jest aplikacją, którą chcesz odzyskać, gdy musisz przywrócić cały dysk, powiedzmy, gdy musiałeś wymienić dysk twardy lub SSD z powodu awarii, lub gdy kupiłeś nowy Mac. A ponieważ kopia zapasowa jest dyskiem startowym, który jest lustrzanym odbiciem dysku głównego po wystąpieniu awarii i awarii dysku głównego, wystarczy uruchomić ponownie komputer z kopii zapasowej i gotowe.

Wszystko to sprawia, że te dwie aplikacje uzupełniają się, a nie są konkurencyjne. W rzeczywistości, zalecam korzystanie z obu. Nigdy nie można mieć zbyt wielu kopii zapasowych!

Ta aplikacja ma więcej funkcji niż Time Machine, więc jej interfejs jest bardziej złożony. Ale Bomtich sprawił, że ich aplikacja jest tak intuicyjna, jak to tylko możliwe, dzięki zastosowaniu czterech strategii:

1. Zmienili interfejs aplikacji, aby uczynić go tak łatwym w użyciu, jak to możliwe.

2. Zapewnili interfejs "Simple Mode", który może wykonać kopię zapasową za pomocą trzech kliknięć.

3. Trener klonujący" powiadomi Cię o wszelkich problemach konfiguracyjnych i obawach związanych z Twoją strategią tworzenia kopii zapasowych.

4. Oferują one również kierowaną konfigurację i przywracanie, dzięki czemu odzyskanie utraconych informacji jest tak łatwe, jak to tylko możliwe.

Oprócz tego, że interfejs jest łatwy w użyciu, możesz automatycznie aktualizować swoje kopie zapasowe poprzez ich harmonogramowanie. Carbon Copy Cloner może tworzyć kopie zapasowe danych co godzinę, codziennie, co tydzień, co miesiąc i więcej. Możesz określić, jaki rodzaj kopii zapasowej ma być wykonywany, i łączyć ze sobą grupy zaplanowanych zadań.

Konkurs i porównania

SuperDuper! (Bootable Backups)

Koszulka Pocket's SuperDuper! v3 jest alternatywą dla Carbon Copy Cloner. Jest to prostsza aplikacja, gdzie wiele funkcji są bezpłatne, a pełna aplikacja jest bardziej przystępna cenowo. SuperDuper! jest wokół od zdrowych 14 lat, i chociaż nowe funkcje zostały dodane, aplikacja wygląda trochę przestarzałe.

Interfejs jest bardzo łatwy w użyciu. Wystarczy wybrać, który dysk do tworzenia kopii zapasowych, który dysk do klonowania go na, i rodzaj kopii zapasowej, którą chcesz wykonać. Podobnie jak w przypadku klonera Carbon Copy Cloner, stworzy on w pełni uruchamialną kopię zapasową i może ją aktualizować tylko z uwzględnieniem zmian, które zostały wprowadzone od czasu utworzenia ostatniej kopii zapasowej.

ChronoSync (Synchronizacja, Kopia zapasowa plików)

Econ Technologies ChronoSync 4 to wszechstronna aplikacja z wieloma talentami. Może synchronizować pliki między komputerami, tworzyć kopie zapasowe plików i folderów, a także tworzyć klon startowy dysku twardego. Ta jedna aplikacja może wykonać każdy rodzaj kopii zapasowej, jakiego potrzebujesz.

Przywracanie plików zarchiwizowanych przez ChronoSync może być tak proste, jak przeglądanie zarchiwizowanego pliku za pomocą Finder'a i kopiowanie go lub użycie samej aplikacji do synchronizacji plików z powrotem na dysk twardy.

Kopie zapasowe można zaplanować tak, aby odbywały się regularnie lub po podłączeniu określonego dysku twardego do komputera. Aplikacja może tworzyć kopie zapasowe tylko tych plików, które uległy zmianie od czasu utworzenia ostatniej kopii zapasowej, a także kopiować jednocześnie wiele plików w celu przyspieszenia operacji.

Acronis True Image (Klonowanie dysku twardego)

Acronis True Image 2019 for Mac to kolejna alternatywa dla klonera Carbon Copy Cloner, umożliwiająca tworzenie sklonowanych obrazów dysku twardego. Droższe plany obejmują również tworzenie kopii zapasowych online.

True Image jest nieco droższy od klonera Carbon Copy Cloner i jest skierowany bardziej do korporacji niż do osób prywatnych i małych firm. Brakuje w nim osobistej licencji, która umożliwiałaby korzystanie z aplikacji na wszystkich komputerach. Aplikacja kosztuje 79,99 dolarów za trzy komputery i 99,99 dolarów za pięć.

Korzystasz z aplikacji poprzez intuicyjny pulpit, a funkcja przywracania pozwala na szybkie odzyskanie całego dysku, lub tylko plików, których potrzebujesz.

Mac Backup Guru (Bootable Backups)

MacDaddy's Mac Backup Guru to kolejna aplikacja, która tworzy obraz dysku startowego Twojego głównego dysku. W rzeczywistości obsługuje ona trzy różne rodzaje kopii zapasowych: bezpośrednie klonowanie, synchronizację i przyrostowe migawki. Możesz użyć go do tworzenia kopii zapasowych albo całego dysku twardego, albo tylko określonych przez siebie folderów.

Różnica polega na tym, że kopia zapasowa może być stale synchronizowana z nowymi zmianami, które wprowadzasz, lub też tworzyć przyrostowe kopie zapasowe, które nie zastępują starszych kopii zapasowych zmianami, na wypadek konieczności powrotu do wcześniejszej wersji dokumentu. Jest to również trochę tańsze niż u konkurencji.

Pobierz kopię zapasową Pro (klonowanie dysku, synchronizacja folderów)

Aplikacja Get Backup Pro firmy Belight Software jest najbardziej przystępną cenowo aplikacją na naszej liście (nie obejmuje darmowego Time Machine firmy Apple) i oferuje szereg typów kopii zapasowych, w tym przyrostowe i skompresowane kopie zapasowe plików, uruchamiane kopie zapasowe sklonowanych plików oraz synchronizację folderów. Jest to kolejna aplikacja, która może zrobić wszystko, czego potrzebujesz.

"Kopia zapasowa, klonowanie, archiwizacja, synchronizacja - wszystko w jednej aplikacji."

Kopie zapasowe i synchronizacja mogą być zaplanowane, a aplikacja obsługuje dyski zewnętrzne lub sieciowe, jak również płyty CD lub DVD. Szablony tworzenia kopii zapasowych umożliwiają dołączanie danych z iTunes, zdjęć, poczty, kontaktów i folderu dokumentów. Kopie zapasowe można szyfrować w celu zapewnienia dodatkowych zabezpieczeń.

Aplikacja jest łatwa w użyciu, także wtedy, gdy przychodzi czas na odtworzenie plików. Możesz nawet przywrócić swoje pliki na komputerze, który nie ma zainstalowanej aplikacji.

Darmowe alternatywy

1. Darmowe aplikacje

Wymieniliśmy już kilka bezpłatnych sposobów tworzenia kopii zapasowych komputera Mac: Apple Time Machine jest preinstalowany na MacOSie, a darmowa wersja SuperDuper! jest w stanie zrobić całkiem sporo. Możesz również wykonać szybką i brudną kopię zapasową za pomocą programu Finder, przeciągając swoje pliki na zewnętrzny dysk.

Oto kilka dodatkowych bezpłatnych aplikacji do tworzenia kopii zapasowych, które możesz rozważyć:

 • FreeFileSync jest darmową i otwartą aplikacją, która tworzy kopie zapasowe poprzez synchronizację Twoich zmian na zewnętrznym dysku.
 • BackupList+ może tworzyć pełne klony systemowe, zwykłe kopie zapasowe, przyrostowe kopie zapasowe i obrazy dysków mogą być wykonywane. Jest to użyteczne, ale nie tak przyjazne dla użytkownika jak niektóre inne aplikacje.

Niektórzy dostawcy usług tworzenia kopii zapasowych w chmurze pozwalają na tworzenie kopii zapasowych komputera lokalnie za darmo z ich oprogramowaniem. Zajmiemy się tymi aplikacjami w przyszłym przeglądzie.

2. Korzystaj z wiersza poleceń

Jeśli jesteś bardziej skłonny technicznie, możesz ominąć aplikacje i użyć linii poleceń do wykonania kopii zapasowych. Istnieje wiele poleceń, które są do tego pomocne, a umieszczając je w skrypcie powłoki, będziesz musiał ustawić rzeczy tylko raz.

Użyteczne polecenia obejmują:

 • cp, standardowe polecenie kopiowania Uniksa, tmutil, które pozwala na kontrolowanie Time Machine z wiersza poleceń,
 • ditto, który inteligentnie kopiuje pliki i foldery z linii poleceń,
 • rsync, który może wykonać kopię zapasową tego, co zmieniło się od ostatniej kopii zapasowej, nawet częściowych plików, asr (apply software restore), który pozwala na przywrócenie plików z wiersza poleceń,
 • hdiutil, który pozwala na zamontowanie obrazu dysku z linii poleceń.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz