Szybkie podsumowanie

VEGAS Movie Studio to młodszy brat VEGAS Pro. Wykonuje doskonałą pracę naśladując UI i workflow profesjonalnej wersji, ale wiele z największych atutów VEGAS Pro nie jest obecnych w VEGAS Movie Studio. Moim zdaniem, efekty i zaawansowane funkcje sprawiają, że VEGAS Pro jest profesjonalnym edytorem wideo o wysokiej jakości - i jest to jedna z największych słabości Movie Studio. Jako samodzielne oprogramowanie, istnieje wiele powodów, aby być pod wrażeniem VEGAS Movie Studio, ale nie istnieje ono w próżni. Miałem przyjemność zapoznać się z wieloma znakomitymi montażystami wideo w podobnych punktach cenowych (patrz sekcja "Alternatywy" poniżej) i czuję, że Movie Studio nie stawia się na równi z konkurencją w swojej cenie detalicznej. Najtańsza wersja Movie Studio robi znacznie mniej niż porównywalne edytory wideo, podczas gdy najdroższa wersja nie robi wystarczająco dużo.30 sekundowe demo (poniżej), które zrobiłem za pomocą VEGAS Movie Studio, można obejrzeć tylko po to, aby zapoznać się z jego produkcją, lub odwiedzić oficjalną stronę, aby wypróbować najnowszą wersję.

Co mi się podoba

  • Przepływ pracy jest płynny i intuicyjny.
  • Niezwykle niezawodny. W przeciwieństwie do wielu montażystów wideo, Movie Studio nigdy nie było ani razu opóźnione, ani nie rozbiło się.
  • UI jest praktycznie identyczny jak VEGAS Pro, co sprawia, że uaktualnienie do wersji Pro jest bezbolesne.
  • Oś czasowa jest ciągła i automatyczna.

Co mi się nie podoba.

  • Te trzy wersje wydają się nie być odpowiednio wycenione pod względem ich funkcjonalności.
  • Siła efektów pozostaje w tyle za konkurentami o podobnych cenach.

VEGAS Movie Studio FAQs

Co to jest VEGAS Movie Studio?

Jest to podstawowy program do edycji wideo. Posiada takie samo UI jak VEGAS Pro, profesjonalny edytor wideo, ale ogranicza niektóre z jego bardziej zaawansowanych funkcji, aby zaoferować niższą cenę.

Czy jest to program dla komputerów Mac?

Program jest przeznaczony tylko dla komputerów PC i jest kompatybilny z systemem Windows 7 lub wyższym, w tym z najnowszym Windows 10 (64-bitowym).

VEGAS Movie Studio Basic vs. Platinum vs. Suite

Porównanie wszystkich funkcji w VEGAS Movie Studio można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej tutaj.

Podstawowe aktualizacje z wersji podstawowej do wersji platynowej to włączenie funkcji dokowania okien oraz dodatkowe przejścia z NewBlue FX. Podstawowe funkcje, które otrzymasz po aktualizacji z wersji Platinum do wersji Suite, to dodanie efektów wideo FXHOME i NewBlue.

Szczegółowy przegląd VEGAS Movie Studio

Uwaga: Poniższe zrzuty ekranu pochodzą z pakietu VEGAS Movie Studio 14 (podczas gdy najnowsza wersja to VEGAS Movie Studio 16). W przypadku korzystania z wersji podstawowej lub platynowej mogą wystąpić niewielkie różnice. Również dla uproszczenia nazywam program VMS.

UI

UI w VEGAS Movie Studio (VMS) wyróżnia się na tle konkurencji jednym ekranem. Podczas gdy większość innych montażystów decyduje się na trzy do pięciu głównych sekcji w swoim interfejsie użytkownika (takich jak menedżer plików, edytor i sekcja eksportu), program ten potrafi zorganizować wszystkie te funkcje w swoim menu i na jednym ekranie. UI może nie być tak śmiały, jak jego konkurenci, ale doceniam jego proste podejście do projektowania UI i czułem, że podejście na jednym ekranie zaoszczędził sporo czasu.

Największą zaletą UI w Vegas jest to, że jest prawie identyczny z VEGAS Pro, moim osobistym ulubionym profesjonalnym edytorem wideo wysokiej jakości (moją recenzję VEGAS Pro można przeczytać tutaj). Po zapoznaniu się już z profesjonalną wersją oprogramowania, poznanie interfejsu użytkownika VMS było dla mnie wielką przyjemnością. Zdaję sobie sprawę, że większość użytkowników rozpocznie pracę z VMSem przed przejściem do wersji pro, więc ich doświadczenie może być inne niż moje, ale wierzę, że będziesz miał łatwy czas, aby podnieść jego UI tak czy inaczej.

Każdy tutorial na SVMS pokaże Ci dokładnie, gdzie szukać w UI, aby znaleźć to, czego potrzebujesz.

Tutoriale są zintegrowane bezpośrednio z interfejsem użytkownika programu, co sprawia, że znalezienie tego, czego szukasz podczas nauki korzystania z programu jest niezwykle łatwe. Tutoriale te były najbardziej dokładnymi, jakie kiedykolwiek spotkałem w programie do edycji wideo i nie mam wątpliwości, że użytkownicy z każdym doświadczeniem będą mogli z łatwością odebrać VMS.

VEGAS Media Studio oferuje mnóstwo przydatnych tutoriali.

Importowanie i eksportowanie

Importowanie plików do programu jest bardzo proste, ponieważ można przeciągnąć i upuścić plik z dowolnego miejsca na pulpicie bezpośrednio do osi czasu programu lub Eksploratora Projektów. Nie ma potrzeby korzystania z przeglądarek multimedialnych ani nawigacji po plikach w celu zaimportowania plików.

Ustawienia renderingu w SVMS mogą być nieco przytłaczające dla ambitnych edytorów wideo.

Rendering jest w VMS-ie nieco skomplikowany i jest to jeden z obszarów, które uważam za stojące za konkurencją, jeśli chodzi o łatwość użytkowania. Po wybraniu Plik -> Render as, VMS oferuje mnóstwo opcji i ustawień renderingu. Jest to niesamowite, jeśli wiesz co robisz, ale może być nieco przytłaczające, jeśli nie wiesz już dużo o renderowaniu wideo. Gorąco polecam przeprowadzenie kilku podstawowych badań nad ustawieniami renderingu w programie, zanim zdecydujesz się na renderowanie długiego projektu wideo.

Oś czasowa

Moja ulubiona część, oś czasu, oferuje solidną liczbę łatwych w użyciu funkcji do łączenia klipów wideo i audio.

Wszystkie narzędzia potrzebne do krojenia klipów wideo i audio można znaleźć w zaznaczonym obszarze powyżej.

To, co czyni tę linię czasu tak łatwą w użyciu, to dobrze zaprogramowane, domyślne zachowanie programu. Zmiana długości klipów w obrębie osi czasu spowoduje, że będą one płynnie migać do tej samej długości klipów, które znajdują się powyżej lub poniżej, a kursor w projekcie automatycznie przeniesie się w użyteczne miejsca, takie jak początek lub koniec klipu, jeśli klikniesz blisko tego obszaru. VMS nie jest jedynym programem posiadającym tę funkcję, ale znikanie klipów jest tak proste jak kliknięcie w jeden z dwóch górnych narożników klipu i przeciągnięcie znacznika znikającego w wybrane miejsce.

Te trzy przyciski pozwalają na łatwą modyfikację ustawień klipów w obrębie osi czasu.

Między jednym a trzema przyciskami pojawi się w prawym dolnym rogu każdego klipu na osi czasu, który może być użyty do edycji ustawień klipu. Jest to cecha unikalna dla interfejsu VEGAS UI, której naprawdę mi brakuje, gdy korzystam z innych edytorów wideo. Przyciski te sprawiają, że dostosowanie ustawień poszczególnych klipów, takich jak panorama/klip czy efekty multimedialne, jest bezbolesne, bez konieczności poruszania się po menu i podmenu, aby znaleźć to, czego szukasz.

Project Explorer

Eksplorator projektu jest miejscem, gdzie znajdziesz wszystkie media, efekty i przejścia dla swojego projektu. Wszystko, co znajduje się w eksploratorze projektu, może być przeciągnięte bezpośrednio do osi czasu, co bardzo ułatwia zastosowanie przejść i efektów w Twoim projekcie. Każdy efekt i przejście ma podgląd, który można obejrzeć za pomocą myszki w oknie eksploratora projektu, co może znacznie skrócić czas trwania eksperymentu.

Chociaż doceniam ogólną organizację samego projektanta, to jednak organizacja efektów i przejść w ramach projektowego eksploratora jest mniej niż gwiezdna. Efekty są zawarte w folderach, które nie są zorganizowane według funkcji, ale w kategoriach takich jak "32-bitowy zmiennoprzecinek" i "Third Party". Jedynym sposobem, aby uzyskać dobre wyczucie wszystkich efektów i przejść, które są oferowane w VMS, jest kliknięcie na każdy folder i podkategorię jeden po drugim, co jest czasochłonnym procesem, który jest nieco mniej przyjazny dla użytkownika w VMS niż w innych programach.

Efekty i przejścia

Jedną z największych zalet VEGAS Pro są jego efekty, dlatego byłem dość zaskoczony, że efekty w VMS są przytłaczające. Domyślne efekty zawarte w podstawowej wersji oprogramowania są funkcjonalne, ale oferują znacznie mniej pizzy niż niektórzy z konkurentów VMS, podczas gdy efekty w wersji Suite są na równi z konkurencją, ale są prawie dwukrotnie droższe. Niektóre z efektów NewBlue są dokładnie takie same jak te w Corel VideoStudio.

Niestety, VideoStudio Ultimate X10 jest o ponad połowę tańszy niż wersja pakietu VMS. Moje pukanie do efektów w wersji Suite nie jest takie, że nie są one skuteczne, to, że mam trudny czas, aby uzasadnić ogromny wzrost ceny z podstawowej wersji VMS do wersji Suite, zwłaszcza gdy istnieje wiele doskonałych programów, które oferują dokładnie takie same efekty za ułamek ceny.

Czułbym się znacznie bardziej komfortowo rekomendując podstawową wersję VMSa za jakość jego przejść niż za jego efekty. Domyślne przejścia w programie są eleganckie i bardzo użyteczne. Mimo to, wciąż niewiele robią, aby oddzielić się od konkurencji. Nero Video kosztuje znacznie mniej i ma równie efektywne przejścia, podczas gdy wspomniany Corel VideoStudio ma porównywalne przejścia do wersji Suite. Choć przejścia te są zadowalające, same w sobie nie wystarczają, aby uzasadnić zakup VMS-a w stosunku do jednego z konkurentów.

Inne cechy

Istnieje kilka doskonałych cech jakości życia w VMS, o których warto wspomnieć. Pierwszą z nich jest edytor panoramy, który działa niemal identycznie jak edytor panoramy w VEGAS Pro.

Osiągnięcie dokładnego powiększenia i regulacji w obrębie klipów wideo może być łatwo i skutecznie wykonane w oknie panoramy. Powiększenie można zmieniać za pomocą myszy, przeciągając brzegi pola w oknie podglądu, lub można uzyskać dokładniejsze ustawienia, wprowadzając dokładne liczby po lewej stronie. Najlepszą częścią narzędzia Pan/Crop jest możliwość dodania ramek kluczowych do klipu. Dostosowując ustawienia zoomu i panoramy do różnych ramek kluczowych, możesz szybko podświetlić obszary filmu, aby uzyskać dramatyczny efekt lub stworzyć efekty panoramy w stylu Kena Burnsa w kilka sekund.

Kolejną preferowaną przeze mnie funkcją jest trymer klipów - szybki i bezbolesny sposób na przycinanie i dzielenie klipów na dokładnie taką długość, jakiej potrzebujesz. W trymerze klipów możesz poruszać się pomiędzy klatkami, aby tworzyć subklipy i ustawiać precyzyjne punkty początkowe i końcowe dla swoich klipów.

Przyczyny, które kryją się za moją recenzją i ocenami

Efektywność: 4.5/5

VEGAS Movie Studio jest trochę lekkie, ale nadal skutecznie kroi filmy razem. Przebieg pracy w programie jest doskonały i jest w stanie tworzyć wysokiej jakości filmy dla projektów filmowych na poziomie hobbystów. Uderzająca w ogólną skuteczność programu jest słabość jego efektów, co utrudnia tworzenie bardziej błyskotliwych projektów.

Łatwość obsługi: 5/5

Tutoriale w VEGAS Movie Studio to najlepsze, jakie kiedykolwiek spotkałem. Całkowicie integrują się z programem, co sprawia, że prawie nie można się mylić z tym, czego się szuka. UI jest prosty, czysty i prosty, co sprawia, że program jest bardzo prosty w obsłudze.

Wsparcie: 4/5

Tutoriale są doskonałe, ale portal wsparcia na swojej oficjalnej stronie internetowej pozostawia coś do życzenia. Być może trzeba będzie zagłębić się w posty na forum, aby znaleźć odpowiedzi na zaawansowane pytania, których nie ma w tutorialach.

Alternatywy dla VEGAS Movie Studio

Dla wersji podstawowej:

Nero Video to w pełni funkcjonalny edytor wideo za prawie połowę ceny podstawowej wersji VMS. Jest tak samo łatwy w obsłudze, ma lepsze efekty i jest wyposażony w kompletny zestaw innych narzędzi, które mogą Cię zainteresować. Możesz przeczytać moją recenzję Nero Video, aby dowiedzieć się więcej.

Dla Platynowej wersji:

Z trzech wersji, czuję, że Platynowa wersja oferuje najmniejszą wartość. Corel VideoStudio jest o 15 dolarów tańszy (teraz na prawie tym samym poziomie cenowym) niż wersja Platynowa i jest wyposażony w wiele innych efektów i funkcji. Możesz przeczytać moją recenzję VideoStudio tutaj.

Dla wersji Suite:

Jeśli jesteś gotów zapłacić za program do edycji wideo, to równie dobrze możesz dokonać skoku z programów podstawowych do profesjonalnych. Programy pro-level zabierają więcej czasu na naukę i są o wiele droższe, ale są niezwykle wydajne i bardzo zdolne do tworzenia filmów o komercyjnej jakości. Chętnie poleciłbym zarówno VEGAS Pro, jak i Adobe Premiere Pro, jeśli jesteś na rynku profesjonalnego edytora wideo o wysokiej jakości.

Klienci Amazon Prime, masz szczęście!

Najmocniejsza z trzech wersji, chętnie poleciłbym wersję Suite, gdyby nie była tak droga. Na szczęście dla abonentów Amazon Prime, wersja Suite jest o wiele bardziej przystępna cenowo w porównaniu do cen podanych na stronie MAGIX! VEGAS Movie Studio Suite na Amazon można dostać tutaj. W tej cenie program jest jeszcze tańszy niż VideoStudio, a jednocześnie oferuje doskonały interfejs użytkownika i niezawodność. Jeśli jesteś abonentem Amazon Prime, nie szukaj dalej niż VMS Suite.

Wniosek

VEGAS Movie Studio (które dla uproszczenia nazwałem również VMS) jest intuicyjnym i niezawodnym programem, który ma wiele do zaoferowania. Trudno go jednak polecić, jeśli weźmie się pod uwagę jego koszt. Wersja podstawowa nie oferuje wystarczająco dużo efektów i funkcji, ale wydaje się być najbardziej przystępną cenowo wersją z tych trzech. Wersja platynowa oferuje niewielką aktualizację w stosunku do wersji podstawowej, która jest warta ponad dwukrotnie więcej niż cena wersji podstawowej. I choć wersja Suite jest zadowalająca pod względem funkcjonalności, to jest nieco na kosztownej stronie jako edytor wideo dla konsumentów.

Byłbym całkowicie zadowolony z płynnej pracy i niezawodności wersji Suite, gdyby była ona dostępna w bardziej konkurencyjnej cenie, co oznacza, że klienci Amazon Prime mają szczęście. Program jest dostępny w Amazon za cenę znacznie niższą niż podana na stronie internetowej VEGAS - jest to bardzo konkurencyjny punkt cenowy w porównaniu z innymi edytorami wideo. W cenie Amazon Prime gorąco polecam VEGAS Movie Studio Suite, szczególnie jeśli w przyszłości będziecie Państwo zainteresowani aktualizacją do wersji VEGAS Pro.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz