Zarówno wzmacniacze lampowe, jak i hybrydowe mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników, co opiera się na założeniu, że jedna z tych opcji jest zdecydowanie lepsza od drugiej. Czy tak jest jednak w rzeczywistości? Oto przegląd najważniejszych cech obydwóch rodzajów wzmacniaczy.

1. Działanie

Generalnie można pokusić się o stwierdzenie, że wzmacniacze lampowe i tranzystorowe są takie same, a wszelkie różnice między nimi kryją się w małych szczegółach. Obydwa typy wzmacniaczy wyposażone są w transformatory mocy do zasilania zasilaczy. Te lampowe generalnie podnoszą napięcie wejściowe, prostują je, czyszczą i przesyłają dalej do obwodu przy różnych napięciach (między 6 V a 500 V). Wzmacniacze hybrydowe z kolei obniżają napięcie wejściowe, prostują je, czyszczą i przesyłają do stałych szyn zasilających podłączone do nich sprzęty. Warto też wspomnieć o tym, że wzmacniacze hybrydowe nie potrzebują transformatora wyjściowego, natomiast te lampowe wymagają zastosowania lamp próżniowych.

2. Koszty

Produkcja lamp hybrydowych jest bardzo tania, a dodatkowo po ich zakupie nie musimy właściwie dokładać do ich utrzymania żadnych pieniędzy. Jeśli występuje jakakolwiek ich awaria, w większości przypadków uwidacznia się ona na samym początku korzystania z tego sprzętu i jest ona spowodowana wadą fabryczną.Wzmacniacze lampowe natomiast generują bardzo duże koszty już na etapie ich produkcji, a do tego korzystanie z nich związane jest nierozłącznie ze stałymi kosztami ich utrzymania. Są one również dość delikatne, dlatego nie trudno o awarię.

3. Brzmienie

Muzycy i audiofile często zwracają uwagę na to, że wzmacniacze lampowe są po prostu niezastąpione. Nie brakuje jednak głosów stwierdzających, że wzmacniacze hybrydowe są tak samo dobre lub nawet lepsze. Muzycy, którzy potrzebują wzmacniaczy zapewniających szeroki zakres brzmienia, od bardzo czystego do wysoce zniekształconego i nasyconego zdecydowanie wolą wzmacniacze lampowe, które dają im tę możliwość. Osoby, które natomiast szukają wzmacniaczy do odtwarzania materiałów audio w sposób jak najbardziej zbliżony do oryginału, mogą z powodzeniem zdecydować się natomiast na wzmacniacz hybrydowy.

Wniosek

Oczywiście jest jeszcze wiele innych czynników, które w ten czy inny sposób odróżniają od siebie wzmacniacze lampowe i hybrydowe. W wielkim uproszczeniu można jednak podsumować, że te hybrydowe to wybór dla osób, które nie chcą wydawać na taki sprzęt fortuny. Są one tańszym wyborem zarówno pod względem ich zakupu, jak i eksploatacji. Wzmacniacze lampowe to wybór ze znacznie wyższej półki cenowej, który wymaga regularnej konserwacji, aby można było mówić o ich optymalnej wydajności. Dla osób, dla których idealna jakość dźwięku jest jednak priorytetem koszty zwykle nie grają w tym wypadku roli, gdyż wzmacniacze lampowe to gwarancja zadowolenia. Wszystko sprowadza się zatem do naszych osobistych oczekiwań oraz do tego, czy jesteśmy w stanie wyłożyć na zakup i utrzymanie wzmacniacza większą kwotę pieniędzy. Zobacz wzmacniacze lampowe w ofercie Nautilus.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz