Szybkie podsumowanie

AirMagic oferuje automatyczną, zasilaną AI regulację dla fotografii dronowej w łatwym w użyciu, uproszczonym interfejsie. Profile korekcji obiektywu dla szerokiej gamy samolotów bezzałogowych sprawiają, że zniekształcenia lufy odchodzą w przeszłość, a automatyczne korekty w celu poprawy widoczności nieba i usuwania zamglenia mogą radykalnie poprawić jakość zdjęć lotniczych. Jeśli wymieniałeś baterie przez cały dzień i masz ogromną liczbę zdjęć, AirMagic może przetwarzać je wszystkie naraz bez dodatkowej pomocy. Być może zauważyłeś, że umieściłem automatyczne korekty w kategoriach "Lubię to" i "Nie lubię tego", a to nie jest literówka. Narzędzia do automatycznej korekty AirMagic są świetne dla użytkowników urządzeń dronowych, którzy nie znają się na programach do edycji obrazów - zakładając, że tworzą one pożądany efekt. Jeśli chcesz czegoś innego, nie masz szczęścia, ponieważ AirMagic nie oferuje żadnej kontroli nad efektami poza tym, jak mocno są one nakładane na obraz. Choć niektórym użytkownikom może się to spodobać, ogólnie rzecz biorąc lubię mieć nieco większą kontrolę nad swoimi edycjami.

Co mi się podoba

  • Korekty automatyczne
  • Profile korekcyjne obiektywów drone'owych
  • Usprawniony interfejs
  • Przetwarzanie wsadowe
  • RAW wspiera to, co mi się nie podoba
  • Korekty automatyczne
  • Ograniczony zakres zastosowania na koszt
  • Awaria procesu wsadowego w systemie Windows

Praca z AirMagic

Pomimo początkowych problemów, jakie miałem z serwerami aktywacyjnymi, po rozwiązaniu tego problemu na końcu Skylingu, wszystko poszło całkiem gładko. Proces instalacji jest bardzo szybki, a jeśli masz zainstalowany Photoshop lub Lightroom, możesz szybko zainstalować AirMagic jako wtyczkę do nich.

Nie jestem pewien dlaczego Skylum nadal używa starego systemu nazewnictwa dla Lightroom w swoim nowym oprogramowaniu, ale odnoszą się one do Adobe Lightroom Classic CC.

Kiedy już wszystko zostanie skonfigurowane, sam program jest dość prosty w użyciu z bardzo minimalnym interfejsem. Wersje na MacOS i Windows są praktycznie identyczne i obie opierają się na przeglądarce plików systemu operacyjnego w celu załadowania obrazów do edycji. Byłoby miło mieć wbudowaną przeglądarkę obrazów, ale jest to drobny problem i może zagracać prostotę programu.

Wersja dla Windows jest nieco bardziej zagęszczona ze względu na różnice w sposobie obsługi okien programu przez komputery Mac i PC. W rezultacie, wersja na PC ma wszystkie typowe opcje menu wciśnięte w jedną kroplówkę - choć można by też argumentować, że to jeszcze bardziej ułatwia korzystanie z programu, jeśli jest on nieco mniej elegancki.

Korekty automatyczne

Po raz pierwszy przetestowałem te regulacje za pomocą opcji 'Open Sample Image', która wykorzystuje zdjęcie najwyraźniej zrobione za pomocą drona DJI Mavic Pro. Po wybraniu zdjęcia, przed zapoznaniem się z rezultatami regulacji, użytkownik otrzymuje małą, stylową animację i serię szybkich zdań, które z grubsza wyjaśniają, co robią, kończąc na "Ostatnie dotknięcia, aby było niesamowicie". (Za każdym razem, gdy program to robi, mam nadzieję, że zauważy 'siatkowate splajny', ale chyba nie każdy programista grał kiedyś w SimCity).

Jeden z przykładowych obrazów dołączonych do AirMagic, siła regulacji na poziomie około 60%.

Jak widać, interfejs jest bardzo prosty, z dostępem do zaprogramowanych stylów w lewym dolnym rogu i kontrolą siły regulacji w ikonie pędzla obok "Eksport". Linia 'Przed | Po' jest poręcznym suwakiem, który pozwala na szybkie porównanie różnych części obrazu.

Jak zobaczysz później w moich testach, moje własne obrazy miały dodaną opcję 'Automatyczna korekta obiektywu'. Proces automatycznej korekty obiektywu dla przykładowego obrazu Skylum'a wydaje się zachodzić przed dodaniem jakichkolwiek innych korekt, więc nie można zobaczyć ich efektu za pomocą suwaka Przed i Po. Może to być spowodowane tym, że mój nie jest kręcony dronem, ale nie jestem do końca pewien. Reszta ustawień jest dość imponująca, choć oczywiście ten obraz został ręcznie wybrany przez Skylum, aby pokazać możliwości AirMagic.

Jeśli pokręcimy suwakiem regulacyjnym aż do maksimum, możemy zacząć widzieć trochę halo wokół wyspy, szczególnie pomiędzy dużym zadaszeniem drzew po lewej stronie a górami/wodą w tle. Jest to wciąż dość dobre rozwiązanie dla całkowicie automatycznego procesu maskowania i jestem pod wrażeniem tego, jak dobrze poradził sobie z tym AirMagic. Korekta zamglenia sprawiła, że rzeczy są trochę zbyt niebieskie jak na mój gust, ale mam wrażenie, że prawie nigdy nie będziesz chciał korbować suwaka regulacyjnego do maksimum w prawdziwym użyciu.

Podczas gdy ja nie robiłem zdjęć lotniczych dronem, kilka z moich zdjęć wykonanych w lustrzankach cyfrowych na dużej wysokości przepuściłem przez AirMagic, aby zobaczyć jak dobrze sobie z nimi radził. Nie jestem pewien, czy Skylum po prostu zaniedbuje rozwój systemu Windows, czy po prostu mam pecha, ale udało mi się rozbić program przy pierwszym otwarciu jednego z moich własnych zdjęć na moim komputerze. Co dziwne, udało mu się jednak dokończyć wszystkie regulacje i wyświetlić je przed awarią. Wersja oprogramowania na MacOS-ach obsługiwała te same operacje na tych samych zdjęciach bez żadnych problemów.

Nie jest to jednak dobry początek, choć jest to zdecydowanie najbardziej uprzejmy komunikat o błędzie, jaki kiedykolwiek widziałem.

Nie jestem pewien, czy to dlatego, że przeciągnąłem i upuściłem mój nowy plik na wcześniejszą edycję i pomyślałem, że chcę je wsadować, ale kiedy otworzyłem moje zdjęcie ponownie po świeżym ponownym uruchomieniu programu, nie było żadnych problemów.

Usuwanie zamglenia ponownie zmieniło kolor na niebieski, ale zrobiło to świetną robotę rozjaśniając jesienne drzewa na pierwszym planie i zwiększając ich nasycenie na całej powierzchni.

Po zwiększeniu siły regulacji do maksimum, nie wydaje się, aby na pierwszym przykładowym obrazie nie było żadnego haloingu, który zauważyłem. Do tego obrazu dodana została również opcja 'Automatycznej Korekcji Obiektywu', choć z moich porównań pomiędzy tymi dwiema wersjami nie widać żadnej różnicy, ponieważ w obu wersjach widoczny jest maleńki róg budynku w prawym dolnym rogu i nie zmienia się on w żaden sposób. Nie jestem pewien, czy to dlatego, że AirMagic posiada profile korekcji tylko dla obiektywów dronowych, czy też po prostu nie było wystarczająco dużo zniekształceń lufy, aby być zauważalnym.

Grzeczność staje się o wiele mniej słodka, gdy to się ciągle dzieje.

Ta sama awaria zdarzyła się ponownie podczas próby edycji drugiego zdjęcia w partii, więc pomyślałem, że to może mieć coś wspólnego z dodawaniem zdjęć jeden po drugim. Ale kiedy dodałem 3 zdjęcia w tym samym czasie, miałem znowu ten sam błąd przy próbie ich edycji.

W końcu zdałem sobie sprawę, że może to być problem specyficzny dla systemu Windows i wypróbowałem ten sam proces na moim komputerze Mac bez żadnych awarii. Skylum był wcześniej znany jako Macphun, więc zastanawiam się, czy ich zespół ds. rozwoju komputerów Mac jest po prostu bardziej doświadczony. Zauważyłem ten problem z ich innym oprogramowaniem, które również recenzowałem, i naprawdę nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tego, że dzieje się to tak konsekwentnie.

Wersja na MacOS-ach AirMagic wydaje się być wolna od błędów podczas przetwarzania wsadowego.

Jeśli masz nadzieję na wykorzystanie funkcji przetwarzania wsadowego AirMagic w systemie Windows, możesz poczekać, aż Skylum usunie ten błąd. Jeśli jesteś zadowolony z pracy nad obrazami jeden po drugim, nie ma żadnych problemów ze stabilnością - a wersja na Maca wydaje się być idealnie stabilna dla obu typów operacji.

Style

Podczas gdy nie ma kontroli nad ustawieniami z wyjątkiem siły, AirMagic jest wyposażony w kilka gotowych stylów, które można zastosować do obrazu. Działają one w ten sam sposób, co filtry Instagram, i można pobrać i zastosować dodatkowe ustawienia, aby rozszerzyć zestaw 5 wbudowanych ustawień. Jedynym sposobem, aby zobaczyć, co robią, jest przetestowanie ich, ponieważ nazwy nie są zbyt pomocne - Zefir jest lepszy niż Chinook? To oba rodzaje wiatru, ale wtedy Cinematic i Emotional też nie są tak wyraźne, jak się na początku wydaje.

Niestety, stylów nie można układać w stosy, więc jeśli chcesz zwiększyć nasycenie od stylu 'Emotional' z dodatkiem ciepła 'Sandstorm', nie będziesz miał szczęścia, jeśli nie pobierzesz nowego ustawienia, które je łączy. W tej chwili nie są dostępne żadne dodatkowe presety, ale zakładam, że Skylum będzie pobierał opłaty za pakiety presetów tak samo, jak za ich inne oprogramowanie.

Integracja wtyczek

AirMagic może być zainstalowany jako wtyczka zarówno dla Adobe Lightroom Classic, jak i Adobe Photoshop, i działa mniej więcej tak samo, jak samodzielna wersja. Dostęp do programu AirMagic można uzyskać poprzez menu Filtry w programie Photoshop lub za pomocą funkcji eksportu w programie Lightroom.

Myślałem, że AirMagic'a brakuje w Lightroomie, ale jest on ukryty w poleceniu Eksport, zamiast oferować bezpośrednią integrację, tak jak robi to Photoshop.

Nie jestem jednak do końca pewien, czy użycie AirMagica w trybie pluginu ma wiele zalet. Zarówno Lightroom, jak i Photoshop mogą prawdopodobnie przewyższać automatyczną regulację zapewnianą przez algorytmy uczenia maszyn AirMagic, a obydwa mają bardziej zaawansowane narzędzia do przetwarzania wsadowego. Jedyną realną zaletą, którą widzę, jest automatyczne maskowanie wspomagane AI, ale jeśli jesteś już przyzwyczajony do pracy z programami na profesjonalnym poziomie, takimi jak Lightroom i Photoshop, prawdopodobnie jesteś też przyzwyczajony do poważniejszych stopni kontroli nad procesem edycji.

Oczywiście zdarzało się, że byłem zbyt późno na montaż i chciałem po prostu kliknąć przycisk, aby uruchomić Photoshopa i od razu zrozumieć swoją wyobraźnię, a może SI AirMagic jest pierwszym krokiem na tej drodze.

Alternatywy AirMagic

Luminar 3 (Mac/Windows)

Jeśli lubisz narzędzia do edycji w Skylumie napędzane przez SI, ale chcesz mieć nieco większą kontrolę nad procesem edycji, Luminar może być tym, czego potrzebujesz. Podobnie jak AirMagic, wersja oprogramowania na Maca jest jednak bardziej stabilna i niezawodna niż wersja na Windows. Możesz przeczytać moją pełną recenzję Luminar 3 tutaj.

Affinity Photo (Mac/Windows)

Affinity Photo zapewnia wydajne narzędzia do edycji w bardziej przystępnej cenie, ale nie posiada żadnych przydatnych funkcji automatycznej edycji. Jeśli szukasz solidnego edytora, ale nie chcesz zawracać sobie głowy Photoshopem, Affinity Photo może być tym, czego potrzebujesz. Przeczytaj moją pełną recenzję Affinity Photo tutaj.

Adobe Lightroom Classic CC (Mac/Windows)

Jeśli nie masz problemu z modelem abonamentowym Adobe, Lightroom zapewnia doskonałe połączenie funkcji automatycznej edycji i precyzyjnej kontroli. Posiada automatyczną korekcję obiektywu dla niektórych dronów, ale zasięg jest dość ograniczony w momencie pisania tego tekstu, więc upewnij się, że dron jest na liście, jeśli jest to dla Ciebie istotne. Możesz przeczytać moją pełną recenzję Adobe Lightroom tutaj.

Nasza ocena

Efektywność: 4.5/5

Napędzana sztuczną inteligencją edycja AirMagic świetnie radzi sobie z kontrastem i kolorem, a ja jestem pod wrażeniem tego, jak dobrze działa automatyczny proces maskowania. Przetwarzanie wsadowe sprawia, że edycja wielu zdjęć jest szybka i efektywna, pod warunkiem, że pracujesz na komputerze Mac - wersja dla systemu Windows nadal ma kilka błędów.

Cena: 4/5

To jedyna część AirMagic, która daje mi trochę pauzy. Za 39 dolarów, jest to dość drogie, biorąc pod uwagę, że w zasadzie ma tylko jedną funkcję edycji i kilka ustawień, ale regularnie trafia do sprzedaży w bardziej atrakcyjnej cenie. Jeśli zastosujesz ekskluzywny 20% kod rabatowy "SOFTWAREHOW" przy wymeldowaniu się, możesz go dostać za $31.

Łatwość użytkowania: 5/5

Trudno byłoby zaprojektować program, który jest łatwiejszy w użyciu niż AirMagic. Przejrzyste instrukcje, jeden suwak i kilka zaprogramowanych ustawień sprawiają, że program jest bardzo przyjazny dla użytkownika. Jak już wcześniej wspomniałem, kompromisem jest to, że jest on dość ograniczony pod względem tego, co można osiągnąć.

Wsparcie: 4/5

Skylum zawsze ma doskonałe wsparcie online i tutoriale do swoich produktów, a AirMagic nie jest tu wyjątkiem (mimo, że tak naprawdę nie potrzebuje tutoriala). Jedynym powodem, dla którego nie zasługuje on na 5/5, jest początkowa cisza radiowa ze strony Skylum'a na temat problemów z aktywacją, które nękały uruchomienie oprogramowania, choć w końcu udało im się stworzyć kilka postów na forum, nad którymi pracował ich zespół.

Słowo końcowe

Jeśli chcesz przetwarzać zdjęcia dronów szybko, konsekwentnie i przy minimalnym wysiłku, to AirMagic jest doskonałym wyborem. Użytkownicy komputerów Mac mogą przetwarzać partiami wiele zdjęć bez problemu, ale użytkownicy Windows chcący zrobić to samo będą chcieli poczekać, aż Skylum wypuści łatkę, która naprawi awarie, które opisałem. Jeśli chcesz mieć ostrożną i konkretną kontrolę nad swoimi zdjęciami, lepiej skorzystać z bardziej zaawansowanego edytora zdjęć.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz