Nawet jeśli jesteś jednym z tych ludzi, którzy ochoczo opuszczają pliki na całym pulpicie, odmawiają korzystania z folderów (lub nadużywają ich) i mają miliard różnych okien otwartych przez cały czas, czyszczenie komputera jest czymś, co każdy powinien robić regularnie.

Nie mamy na myśli czyszczenia obudowy (chociaż Ty też powinieneś to robić) - mówimy tu o czyszczeniu tych wszystkich starych programów, które zatykają Twój dysk starymi plikami i zajmują więcej miejsca niż kiedykolwiek były warte.

Niestety, nie można po prostu przeciągnąć i upuścić tych plików do Kosza, ale jest wiele sposobów, aby bezpiecznie i bezpiecznie odinstalować je na dobre. Niezależnie od tego, czy masz dwie aplikacje do usunięcia, czy dwadzieścia dwie, istnieje kilka sposobów na odświeżenie komputera w ciągu kilku minut.

Szybkie podsumowanie

  • Jeśli chcesz zainstalować określone programy, użyj programu Windows Uninstaller (Metoda 1). Najlepiej jest usunąć pojedynczy program z systemu za pomocą jak najsprawniejszej metody. Z drugiej strony, może to być nieco powolne, lub program, który chcesz usunąć, może być brakujący na liście.
  • W przypadku dużych, wieloczęściowych lub specjalistycznych programów, użyj deinstalatora programu (Metoda 2), aby upewnić się, że złapiesz jakieś ukryte pliki. Wiele wysokiej klasy programów zostawi po sobie duże kawałki danych, jeśli po prostu przeciągniesz je do kosza. Mogą one również zawierać ukryte pliki. Użycie deinstalatora spowoduje całkowite usunięcie wszystkich danych. Jednakże, nie każdy program posiada swój własny deinstalator.
  • Chcesz pozbyć się wielu programów na raz? Będziesz potrzebował zewnętrznej aplikacji do deinstalacji (Metoda 3), która pozwoli Ci na masowe wybieranie aplikacji do odinstalowania. Są one bardzo wydajne, ale zazwyczaj nie są wolne w użyciu.
  • Wreszcie, jeśli próbujesz usunąć aplikacje, które zostały preinstalowane (Metoda 4) na komputerze, możesz użyć masowej aplikacji do usuwania, jak w Metodzie 3, lub użyć zewnętrznego narzędzia do nadpisywania bloków dezinstalacji. Może to nie działać za każdym razem, a niektórych aplikacji nie można usunąć w żaden legalny sposób.

Metoda 1: Użyj programu Windows Uninstaller.

Dezinstalator Windows jest najprostszym sposobem na usunięcie programu. Działa on wydajnie, ale pozbycie się większych programów może zająć trochę czasu. Dodatkowo, mniejsze pliki do pobrania mogą się nie pojawić lub mogą być trudne do znalezienia.

Oto jak korzystać z deinstalatora. Najpierw otwórz menu ustawień, naciskając ikonę Start, a następnie bieg w lewo.

Po otwarciu ustawień, przejdź do "Aplikacji".

Otworzy się lista wszystkich Twoich aplikacji. Aby usunąć jedną z nich, kliknij ją raz, aby wyświetlić opcję "Odinstaluj", a następnie kliknij przycisk "Odinstaluj". Zostaniesz poproszony o potwierdzenie tej czynności.

Potwierdź, że chcesz odinstalować, a następnie poczekaj chwilę, aż Windows usunie program.

Jeśli nie chcesz grzebać w ustawieniach, możesz również odinstalować program bezpośrednio z Menu Start. W tym celu naciśnij klawisz Windows na komputerze lub kliknij ikonę w lewym dolnym rogu. Powinna wyświetlić się lista aplikacji. Kliknij prawym przyciskiem myszy na dowolną aplikację i wybierz "Odinstaluj" z menu rozwijanego.

Musisz potwierdzić dezinstalację, ale po jej zakończeniu, powinieneś być gotowy do działania.

Metoda 2: Użyj programu do deinstalacji

Wiele dużych programów zawiera niestandardowe deinstalatory, zwłaszcza jeśli są one bardzo duże lub mają wiele części. Jeśli jakiś program posiada deinstalator, powinieneś go użyć. Te deinstalatory są zaprojektowane tak, aby wyłapywać ukryte pliki i usuwać je same, więc są bardzo skuteczne i łatwe w użyciu.

Możesz sprawdzić, czy program posiada deinstalator, otwierając menu startowe i znajdując folder dla tego programu (jeśli istnieje). Zazwyczaj deinstalator będzie ostatnią pozycją w tym folderze, jak ten:

Jak widzisz, główny folder "Autodesk" zawiera wiele różnych programów, w tym narzędzie do deinstalacji dla wszystkich jego programów.

Gdy znajdziesz swój deinstalator, po prostu kliknij dwukrotnie, aby go uruchomić, a następnie postępuj zgodnie z instrukcją. Gdy skończysz, deinstalator usunie się również sam, a Ty z powodzeniem usuniesz niechciany program.

Metoda 3: Dezinstalacja masowa za pomocą narzędzia osób trzecich

Jeśli chcesz odinstalować wiele programów, będziesz potrzebował aplikacji innej firmy, takiej jak CleanMyPC lub CCleaner. Obie opcje oferują wersje bezpłatne i płatne. W tym artykule zademonstrujemy CleanMyPC. Proces ten jest bardzo podobny na CCleaner.

Po pierwsze, należy zainstalować CleanMyPC, pobierając go z oficjalnej strony internetowej.

Po zainstalowaniu programu, otwórz go. Na pasku bocznym po lewej stronie wybierz "Multi Uninstaller".

Spowoduje to wyświetlenie listy wszystkich programów na Twoim komputerze. Zaznacz tyle pól wyboru, ile chcesz, a następnie naciśnij zielony przycisk "Odinstaluj" na dole.

Następnie pojawi się takie potwierdzenie:

Wybrałem odinstalowanie tylko jednego programu. Jeśli zaznaczysz więcej, to każde z nich zostanie wymienione indywidualnie. Naciśnij niebieski przycisk z napisem "Uninstall".

Dla każdego programu, który posiada deinstalator, możesz być zmuszony do potwierdzenia wyboru za pomocą wyskakujących okienek. Te wyskakujące okienka nie pochodzą z programu CleanMyPC; są one generowane przez programy, które próbujesz usunąć.

Oto przykład:

Gdy wszystkie programy zostaną odinstalowane, CleanMyPC będzie szukał pozostałych plików. Będziesz musiał poczekać, aż to zrobi. Nie będzie można kliknąć na "Zakończ" lub "Wyczyść", dopóki nie zakończy on wyszukiwania pozostałych plików.

Kiedy to zostanie zrobione, zobaczysz podsumowanie tego, co zostało odinstalowane i ile miejsca zostało wyczyszczone.

Udało Ci się odinstalować tyle programów, ile potrzebujesz na raz.

Metoda 4: Uruchamianie preinstalowanych aplikacji (Rid of Preinstalled Apps)

Czasami twój komputer jest dostarczany z niedostępną w sprzedaży wersją systemu Windows, która zawiera programy, których nie chcesz na swoim komputerze. Na przykład, wiele komputerów ma zainstalowany XBox Live, ale jeśli klikniesz prawym przyciskiem myszy na aplikację, nie ma możliwości jej odinstalowania.

Dodatkowo, jeśli przejdziesz do ustawień i spróbujesz je tam usunąć, opcja odinstalowania została wyłączona i wygląda tak jak ta z wyszarzonym przyciskiem "Odinstaluj":

Jest to bardzo irytujące, jeśli nie chcesz, aby program był zainstalowany na Twoim komputerze. Na szczęście, nadal możesz pozbyć się programów, które nie oferują konwencjonalnego programu do deinstalacji za pomocą narzędzia CleanMyPC.

Możesz uzyskać CleanMyPC tutaj. Po jego zainstalowaniu, otwórz program i wybierz "Multi Uninstaller". Na tej liście znajduje się aplikacja Xbox, która może być odinstalowana, jeśli chcesz. Wystarczy zaznaczyć pola i nacisnąć zielony przycisk "Uninstall".

Czasami istnieją preinstalowane programy, które można odinstalować pojedynczo, ale ze względu na samą ilość rzeczy, które trzeba usunąć, chcesz usunąć je wszystkie na raz.

Na przykład, mój laptop HP był wyposażony w mnóstwo wbudowanego oprogramowania HP do uruchamiania - ale po skonfigurowaniu komputera, programy te były dość bezużyteczne. Zainstalowano już także kilka niepożądanych gier, takich jak CandyCrush i Mahjong.

Na szczęście, można je usunąć tak samo jak każdą inną aplikację przy użyciu CleanMyPC i przewodnika w Metodzie 3. Te aplikacje zazwyczaj nie są ograniczone od momentu odinstalowania, jak na przykładzie Xboxa, ale CleanMyPC oznacza, że nie będziesz musiał się ich pozbywać jeden po drugim.

Co jeśli program nie może zostać odinstalowany?

Czasami, program nie może być odinstalowany. Pokazaliśmy tego przykład w Metodzie 4 i w jaki sposób inne narzędzie, takie jak CleanMyPC, może pomóc Ci obejść tę funkcję. Jeśli jednak program nie zakończy dezinstalacji lub Twój element nie pojawi się na liście, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić.

Po pierwsze, sprawdź, czy nie masz własnego programu do deinstalacji, jak w Metodzie 2. Czasami uniemożliwiają one odinstalowanie aplikacji za pomocą standardowych metod okiennych.

Jeśli nie ma niestandardowego programu do deinstalacji, sprawdź, czy jest to program, który został dostarczony z komputerem. Niektóre, takie jak Edge lub Cortana, nie mogą i nie powinny być usuwane. Dzieje się tak dlatego, że system używa ich do wielu funkcji (na przykład Edge jest domyślnym czytnikiem PDF dla Windows 10). Jeśli naprawdę nie chcesz ich oglądać, możesz po prostu odłączyć je od Start lub wyłączyć.

Jeśli nie jest to możliwe, lub jeśli program wygląda jak złośliwe oprogramowanie, może być konieczne przywrócenie Windows do wcześniejszej wersji. Ta akcja będzie zasadniczo działać jak maszyna czasu, przywracając wszystkie systemy do stanu sprzed pojawienia się programu. Oczywiście, nie jest to łatwiejsze rozwiązanie i nie jest idealne, jeśli niechciany program jest bardzo stary, ale powinien działać. Szczegółowe instrukcje dotyczące korzystania z funkcji przywracania systemu można znaleźć tutaj.

Wniosek

Regularne odinstalowywanie programów doskonale wpływa na zdrowie komputera i spokój ducha. Byłbyś zaskoczony, ile miejsca może zajmować uśpiona aplikacja w postaci ukrytych plików, folderów do przechowywania i innych danych - nawet jeśli nie otwierałeś jej od lat.

Uwolnione miejsce na dysku może być wykorzystane na ważniejsze pliki lub pozwolić Twojemu komputerowi działać szybciej niż ostatnio. Ponadto, masz satysfakcję z tego, że Twój komputer działa w najlepszym stanie - tak jak powinien!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz