Whiteboard Video: Prawda czy mit?

Ile tak naprawdę wiesz o tablicach wideo? Poniżej znajduje się kilka faktów i mitów, które powinny wyjaśnić wszelkie błędne przekonania.

TRUTH: Whiteboard/Explainer video są świetne dla biznesu.

Może wydawać się niekonwencjonalne wyjaśnianie swojego zawodowego biznesu za pomocą animowanego krótkometrażowego filmu, ale te krótkie filmy są kluczowe, gdy średni czas poświęcony na uwagę danej osobie wynosi zaledwie 8 sekund (źródło: New York Times). Współczynniki konwersji często gwałtownie wzrastają, gdy używane są filmy z tablicami.

TRUTH: Filmy wideo z tablicami są skuteczne w edukacji.

Informacje wizualne są przetwarzane 60 000 razy szybciej niż informacje tekstowe (źródło: 3M Study), a to nie tłumaczy nawet faktu, że około połowy uczniów można zidentyfikować jako "uczniów wizualnych", co oznacza, że lepiej rozumieją materiał, gdy jest on prezentowany w formacie widzialnym. Filmy z tablicy mogą pomóc wypełnić lukę pomiędzy nowymi treściami a zrozumieniem przez uczniów, ułatwiając zrozumienie informacji.

MYTH: Do tworzenia dobrych filmów wideo trzeba zatrudnić profesjonalnego animatora.

W rzeczywistości, kilka godzin praktyki i dobrej jakości grafika wektorowa (szeroko dostępna w internetowych bazach danych) może sprawić, że będziesz mógł przejść do wysokiej jakości wideo. Oznacza to, że format jest bardzo osiągalny niezależnie od tego, czy jesteś nauczycielem z ograniczonym czasem lub administratorem biznesowym z budżetem, który nie obejmuje zatrudniania kreatywnych profesjonalistów.

MYTH: Stworzenie animacji na tablicy będzie kosztowne.

Daleko od prawdy! Chociaż program, którego używasz, może trochę kosztować na początek (a właściwie wiele z wymienionych tu programów jest darmowych lub mniej niż 50 dolarów), to szybko będzie wart swojej ceny. Jeśli martwisz się o uzyskanie grafiki do wykorzystania wewnątrz filmu, istnieje również wiele baz danych, takich jak FreePik, gdzie można uzyskać darmowe pliki wektorowe SVG do wykorzystania w filmach. Dodatkowo, ponieważ prawie wszystkie te programy są zaprojektowane tak, aby mogły być używane przez kogoś zupełnie nowego w animacji, nie będzie cię to wiele kosztować w czasie i zaoszczędzisz na nie zatrudnianiu kreatywnego profesjonalisty.

Kto powinien (lub nie powinien) to zrobić?

Zakup aplikacji specjalnie do tworzenia filmów na tablicę może mieć wiele korzyści i zdecydowanie należy rozważyć, jeśli:

  • Jesteś pedagogiem, który chce przekazać swoje treści w sposób angażujący, nie poświęcając przy tym nieprzyzwoitej ilości czasu.
  • Jesteś marketingowcem lub innym profesjonalistą biznesowym używającym filmów do budowania marki lub sprzedaży.
  • Jesteś hobbystą i po prostu chcesz mieć łatwy sposób na tworzenie filmów na różne tematy.
  • Chcesz potencjalnie zastąpić używany już program wideo do tworzenia tablic, który nie odpowiada Twoim potrzebom.
  • Nie chcesz wydawać pieniędzy na profesjonalnego animatora lub wolisz robić to sam.

W miarę jak filmy w stylu explainera stają się coraz bardziej popularne we wszystkich dziedzinach, od wstępów HR po reklamy telewizyjne i lekcje edukacyjne, rośnie również atrakcyjność tworzenia własnych filmów. Dzięki czystemu i pouczającemu stylowi, nic dziwnego, że wszyscy, od studentów po administratorów biznesowych, szukają sposobów na tworzenie filmów na tablicę.

Z drugiej strony, jeśli nie zastanawiasz się często nad tworzeniem tego typu filmów, posiadanie całego programu poświęconego tworzeniu filmów na tablicę może nie zmieścić się w Twoim budżecie lub być warte czasu potrzebnego na naukę. Na przykład, uczniowie, którzy muszą wykonać jeden projekt w klasie, mogą odnieść większe korzyści z używania animacji poklatkowej i prawdziwej tablicy lub aplikacji darmowego oprogramowania niż z zakupu profesjonalnego programu.

Jak testowaliśmy?

Ponieważ wiele opcji animacji tablicowych oferuje zupełnie inny zestaw funkcji, może być trudno spróbować i porównać je ze sobą. Jednak poniższe kategorie są dość uniwersalne i powinny dać Ci wyobrażenie o tym, czego szukaliśmy w każdym programie.

Interfejs użytkownika

Idea posiadania aplikacji specjalnie do tworzenia animacji tablicowych jest taka, że proces staje się łatwiejszy, ponieważ masz oprogramowanie, a nie trudniejszy. Dobry interfejs użytkownika jest kluczem do tego i może naprawdę zrobić lub złamać program. Badając te programy, szukaliśmy czystego miejsca pracy, łatwo zrozumiałych funkcji i przycisków, a także projektu wyraźnie przeznaczonego dla zwykłego człowieka, aby działać z łatwością.

Biblioteka Mediów

Większość aplikacji do animacji tablicowych zawiera jakąś formę biblioteki multimedialnej, dzięki czemu nie trzeba ręcznie tworzyć każdej grafiki do filmu lub zejść z drogi, aby kupić nowe. Najlepsze z nich posiadają dużą bibliotekę wysokiej jakości darmowych mediów, a prawie wszystkie programy do animacji na tablicach zawierają płatne grafiki "pro" lub "premium", które kosztują dodatkowo. Chociaż istnieją internetowe bazy danych grafiki, z których możesz czerpać, posiadanie świetnej wbudowanej biblioteki jest ważną cechą udanego programu.

Możliwości importowe

Wykonanie animacji z przypadkowymi obrazami stockowymi byłoby prawie niemożliwe, więc prawie wszystkie aplikacje oferują metodę importu grafiki innych firm. Jednak poziom wsparcia dla tych grafik jest różny. Od ograniczeń dotyczących typu pliku (GIF/JPG/PNG/SVG) do animacji rysunkowych dostępnych dla różnych plików, import może mieć duży wpływ na to, który program działa najlepiej dla Ciebie.

Możliwości eksportu

Kiedy już zrobisz animację, będziesz chciał ją opublikować albo w formie pliku wielokrotnego użytku, takiego jak MOV lub MP4, albo poprzez przesłanie jej do usługi udostępniania, takiej jak YouTube. Niektóre programy ograniczają opcje eksportu w zależności od tego, ile płacisz za ich program lub po prostu nie oferują funkcji takich jak bezpośrednie wgrywanie na preferowaną platformę. Wszechstronne aplikacje zawierają kombinację formatów plików i dzielenia się plikami, a zatem są optymalnym wyborem, zwłaszcza jeśli wiesz, że potrzebujesz dostępu do więcej niż jednego rodzaju plików.

Funkcjonalność

Tak jak w przypadku każdego innego oprogramowania, funkcjonalność jest kluczowa. Czy program się zawiesza czy zatrzymuje? Czy jest pełen błędów, czy ma aktywny zespół wsparcia technicznego i działa bez zarzutu prawie cały czas? Dodatkowo, czy będzie działał na najnowszych wersjach Mac i Windows?

Koszt i wartość

Wszyscy kochają skuteczną wolną aplikację lub program open-source, ale wolna aplikacja nie musi być najlepszym wyborem. Może nie spełniać wszystkich twoich potrzeb lub może być trudna i kosztowna pod względem czasu lub zapotrzebowania na zewnętrzne zasoby. Zamiast szukać najtańszej aplikacji, ta recenzja testuje aplikację o największej wartości - innymi słowy, czy to, co program oferuje odpowiednio porównuje się z ceną za nią? Bierze to pod uwagę indywidualne aspekty programu i jego cenę.

Kompatybilność z systemem operacyjnym

Większość programów do obsługi tablic dostępna jest zarówno na Mac'ie, jak i na Windows, ale jest też kilka dodatków stworzonych tylko dla jednego lub drugiego. Idealny program działa na obu platformach dla łatwej wymiany plików, ale można również przejść na stronę internetową dla pełnej uniwersalności, nawet systemów Linux.

Zwycięzcy

Najlepszy w sumie: VideoScribe

Oferując elegancki interfejs, którego można się nauczyć bez oglądania pojedynczego samouczka, a jednocześnie pozwalając na wszechstronność narzędzi, które pozwolą Ci przenieść swój film na wyższy poziom, Sparkol VideoScribe jest prawdziwym wyróżnikiem.

Duża biblioteka multimediów i niezwykle łatwa w użyciu oś czasu sprawiają, że program ten jest idealny dla tych, którzy chcą sprawnie tworzyć animacje na tablicach, a świetny zespół wsparcia i mnóstwo zasobów sprawi, że nie będziesz chwiać się po drodze. Program jest przepięknie zaprojektowany.

Praca wewnątrz programu to absolutna bryza. Obwód czasowy jest podzielony na bloki, które można łatwo przeorganizować za pomocą przeciągania i upuszczania lub klikania, aby rozszerzyć go o szczegóły. Oba te układy są bardzo czyste dzięki prostym przyciskom, po których łatwo się poruszać.

Elementy są dodawane do osi czasu po zaimportowaniu ich do projektu. Można to zrobić poprzez obszerną, wbudowaną bibliotekę multimedialną lub poprzez samodzielne zaimportowanie plików. Którakolwiek metoda zostanie wybrana, pozwala na edycję stylu animacji, czasu rysowania, koloru i wielu innych elementów, dzięki czemu wszystkie elementy Twojego filmu będą spójne. Dodanie tekstu lub audio jest również możliwe i działa dość podobnie. VideoScribe ma w ręku jedną z najlepszych bibliotek audio, jakie jeszcze nie widziałem w programie konsumenckim, z około 200 utworami, które nie wszystkie brzmią tak samo!

Ostatnią cechą, na którą chciałbym zwrócić uwagę, jest funkcjonalność eksportu VideoScribe, która odpowiada jakości pozostałej części programu.

Filmy eksportowane z VideoScribe nie są opatrzone marką, chyba że używasz wersji próbnej, więc nie musisz się martwić o dodatkowe opłaty za usunięcie znaków wodnych. Można je udostępniać w formie pliku lub bezpośrednio na Youtube'a, Facebooka i Powerpointa.

Jeśli chodzi o typy plików, VideoScribe może przekazać Ci gotowy produkt jako AVI, MOV lub WMV, obejmujący wszystkie bazy w zakresie obsługi systemów Mac i Windows. Możesz wybrać jakość rozdzielczości, a nawet liczbę klatek na sekundę, z opcjami aż do HD.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak działa VideoScribe oraz zapoznać się z jego funkcjami i możliwościami, sprawdź naszą recenzję VideoScribe tutaj.

Najlepsze dla profesjonalistów: Adobe Animate CC

Jeśli chodzi o Adobe, to naprawdę nie ma drugiego najlepszego. Firma stawia wysoko poprzeczkę dla kreatywnego oprogramowania i jest często uważana za branżowy standard dla wszystkiego, od edycji zdjęć do efektów wideo. Jednakże, istnieje czynnik najlepiej dopasowany, który należy wziąć pod uwagę. Wszystkie produkty firmy Adobe mają stromą krzywą uczenia się. Podczas gdy ich programy mogą przynieść wspaniałe rezultaty, zajmują dużo praktyki, czasu i poświęcenia na opanowanie.

Adobe Animate w pełni ucieleśnia to klasyczne połączenie wszechstronności programów Adobe i potrzeby posiadania przez użytkowników dużego doświadczenia. Zaprojektowany z myślą o animatorach i twórcach gier flash, program Animate udostępnia wszystkie narzędzia do tworzenia wysokiej jakości, w pełni konfigurowalnych, tablicowych filmów wideo, ale może zająć trochę czasu, aby móc zrobić to dobrze.

Nie chodzi o to, że interfejs jest nieprzyjazny, tylko o to, że narzędzia robią tak wiele rzeczy, że nigdy nie można sobie wyobrazić, aby mieć czas na nauczenie się, jak korzystać z każdego z nich skutecznie.

Inside Animate znajdziesz profesjonalny układ z możliwością rysowania i animacji. Oznacza to, że możesz stworzyć dowolną grafikę, której potrzebujesz w programie (lub zaimportować ją z zasobów Adobe), bez konieczności używania dodatkowego programu, a następnie przełączania ich. Animacje obsługują również formaty wektorowe i bitmapowe dla importu.

Oś czasowa jest o wiele bardziej złożona niż jakikolwiek inny program z tej listy, co pozwala na pracę w warstwach lub na dziesiątkach, które wpływają tylko na część filmu. Pozwala to na niesamowitą wszechstronność i kontrolę nad swoimi elementami, stanowiąc przykład profesjonalnego charakteru produktów Adobe. Jest to wyraźnie przeznaczone dla kogoś, kto zna się na klatkach i klipach, ale jest również dostępne dla tych, którzy chcą się uczyć.

Konkurs

Więc do jakich programów porównywaliśmy naszych zwycięzców? Było ich kilka (wiele z nich miało unikalne i rozbudowane funkcje), a każdy z nich wyszczególniliśmy poniżej, jeśli znajdziesz program, który lepiej odpowiada twoim potrzebom.

Explaindio (Mac i Windows)

Explaindio 3.0 oferuje możliwość tworzenia kilku różnych stylów filmów instruktażowych, w tym kreskówek i 3D, oprócz modelu tablicy. Obsługuje import dla SVG, PNG, JPG i GIF (non-animated) i robi świetną robotę konwertując je na styl tablicy. Jest to konieczne, ponieważ wbudowana biblioteka jest dość ograniczona. Interfejs użytkownika jest niezwykle trudny do poznania, ale oferuje znacznie wyższy poziom dostosowania niż wiele innych programów ze względu na samą ilość funkcji. Możesz wyeksportować swój film do pliku do pobrania, ale nie ma wbudowanej funkcji wysyłania go na inne strony internetowe (więc będziesz musiał sam przenieść plik na inne strony).

Chwaląc się tym, że jest to najtańszy i najbardziej elastyczny program na rynku, Explaindio stara się robić wszystko. Jednak, jak mówi przysłowie, "jack wszystkich transakcji, mistrz żadnej". Choć ma on sporo mocnych stron i unikalnych cech, jest znacznie trudniejszy w użyciu niż jego konkurenci i pozostawia miejsce na poprawę na wielu frontach. Jest również reklamowany jako narzędzie dla marketerów internetowych, więc edukatorzy lub inne nie-biznesowe grupy mogą mieć więcej szczęścia z czymś prostszym.

TTS Sketch Maker (Mac i Windows)

TTS Sketch Maker to program do animacji tablicowej, który przede wszystkim sprzedaje swoje możliwości tekstowe (TTS) jako unikalną funkcję. TTS oznacza, że nie musisz opowiadać własnych filmów (na przykład, jeśli nie podoba Ci się dźwięk nagranego głosu). W przeciwnym razie oferuje on dość podobne funkcje jak każdy inny program do animacji tablicowej.

Interfejs jest nieco staromodny pod względem stylu, ale nie jest zbyt zatłoczony ani trudny w nawigacji. Program obsługuje import SVG, JPG i PNG, a także pliki audio z muzyką w tle. Dostępne głosy są dostępne w kilku różnych językach, choć ogólna biblioteka mediów jest dość mała. Kiedy skończysz nagrywać film, możesz go wyeksportować w jakości HD i posiadać 100% praw (nie ma znaku wodnego marki na obrazie).

TTS Sketch Maker jest idealny dla tych, którzy dopiero zaczynają eksperymentować lub tworzą filmy na małą skalę. Jednak ze względu na ograniczone zasoby i amatorskie podejście do doświadczeń użytkownika i możliwości programu, nie do końca odpowiada on naszym ogólnym zwycięzcom.

Easy Sketch Pro 3 (Mac i Windows)

Easy Sketch Pro wnosi czysty design i mnóstwo narzędzi do stołu, aby rywalizować z takimi jak Doodly i innymi zawodnikami z wyższej półki. To orzeźwiające, że wszystko jest schludnie ułożone i łatwo dostępne. Dodatkowo, przyciski są duże i opisowe, więc krzywa uczenia się powinna być dość nieistniejąca.

Oferuje on wiele możliwości dostosowania w zakresie tła, grafiki, mediów i elementów osi czasu. Na przykład, możesz użyć pliku wideo jako tła. Easy Sketch oferuje również wiele integracji wtyczek dla elementów takich jak odpowiedź na e-mail, przycisk wywołania wsparcia i mediów społecznościowych. Te elementy, w szczególności, są unikalne dla Easy Sketch i sprawiają, że jest to doskonałe narzędzie dla firm, które naprawdę chcą poprawić swój marketing wideo.

Prosty interfejs i niskie koszty sprawiają, że jest on również silnym konkurentem dla użytkowników o celach edukacyjnych, hobbystycznych lub osobistych. Niebrandowane filmy wideo zaczynają się od 67 dolarów za licencję; 97 dolarów daje pełny dostęp do zasobów biblioteki mediów.

Doodly (Mac i Windows)

Podobnie jak Easy Sketch Pro i nasz zwycięzca VideoScribe, Doodly jest specjalnie dla filmów z tablicy i oferuje zgrabny interfejs, który sprawi, że zarówno nowicjusze animacji, jak i starzy zawodowcy będą komfortowo.

Jest wiele mediów do wyboru (nawet więcej, jeśli płacisz za plan wyższego poziomu), i można importować własne przez SVG, PNG, JPG, i więcej. Chociaż tylko SVG są automatycznie rysowane w klasycznym stylu whiteboard, możesz użyć unikalnego narzędzia Doodly'ego do dodania tej animacji do swojej grafiki bitmapowej. Brakuje w niej wbudowanych funkcji nagrywania głosu, więc musisz nagrać swoją narrację na zewnątrz w programie takim jak Quicktime lub Audacity.

Na pewno będziesz w stanie tworzyć wysokiej jakości filmy z Doodly, jak również eksportować je (choć tylko w formacie MP4, a proces ten może zająć sporo czasu). Nie oferuje on darmowej wersji próbnej, więc upewnij się, że zapoznałeś się z naszą pełną recenzją Doodly'ego, aby lepiej zorientować się, jak to narzędzie działa.

A co z Free Tools?

Co jeśli nie jesteś pewien czy chcesz zapłacić za program specjalnie do tworzenia filmów na tablicę, ale nadal chcesz spróbować swoich sił? Podczas gdy na rynku nie ma obecnie żadnych całkowicie darmowych programów, istnieje wiele opcji darmowego oprogramowania, które pozwolą Ci na rozpoczęcie pracy bez żadnych kosztów. Zazwyczaj są one oparte na Internecie, i będzie opłata za usunięcie marki lub uzyskać dostęp do dodatkowych funkcji, ale może być doskonałym miejscem do rozpoczęcia. Obejmują one również dodatkową korzyść w postaci możliwości zapoznania się z większością funkcji przed podjęciem decyzji, czy warto zainwestować pieniądze.

Raw Shorts (Web Based - Flash Needed)

Dzięki szerokiej gamie ustawień, profesjonalnemu interfejsowi i platformie internetowej, do której dostęp można uzyskać w dowolnym miejscu, RawShorts jest świetną alternatywą dla darmowego oprogramowania. Możesz rozpocząć pracę bez karty kredytowej. Jeśli w końcu skorzystasz z programu, możesz zdecydować się na pracę w ramach miesięcznego abonamentu.

Podobała mi się praca w RawShorts, ponieważ interfejs drag-and-drop pozwala na tworzenie filmów w różnych stylach. Możesz nakładać warstwy na elementy, aby uzyskać zupełnie inny wygląd lub wykorzystać fakt, że wszystkie ich atuty występują w kilku różnych stylach. Oznacza to, że możesz uzyskać taką samą grafikę, która pojawi się jako element tablicy lub może być naklejka kreskówkowa, w zależności od tego, czego potrzebujesz do swojego filmu.

Kolejną świetną funkcją jest interaktywna oś czasu, po której można przesuwać suwak, aby odtworzyć film klatka po klatce, sekunda po sekundzie, aby zobaczyć dokładnie, gdzie elementy zachodzą na siebie lub wchodzą w grę. Każdemu elementowi na osi czasu można nadać konkretne przejścia i animacje wykraczające poza klasyczny styl "rysowany ręcznie".

W RawShorts nieopłacani użytkownicy będą mieli przy eksporcie swoje wideo znak wodny i są one ograniczone do jakości SD, ale płatne plany są bez marki z całkowitymi prawami do wideo i wideo w jakości HD.

Powtoon (Web Based - Flash Needed)

Powtoon jest na rynku od wielu lat i utknął na nim nie bez powodu. Posiada szereg funkcji i planów cenowych, które mają na celu zakorzenienie rynków edukacyjnych, biznesowych i przedsiębiorstw.

Oprócz animacji na tablicy, można zobaczyć rysunki kreskówkowe, wideo na żywo z nakładkami (beta), i wiele innych stylów dostępnych za pośrednictwem szablonów i różnych mediów. Możesz nawet przeglądać niektóre z tych dostępnych mediów, aby dowiedzieć się, jak to wygląda na ich stronie. Strona zawiera kilkanaście kategorii z kilkoma rodzajami grafiki. Powyżej znajduje się niewielka próbka tych kategorii. Możesz przeczytać naszą recenzję Powtoon, aby dowiedzieć się więcej.

Interfejs programu jest czysty, choć trochę przestarzały i nie powinien stwarzać problemów dla nowych użytkowników. W połączeniu z różnorodnością dostępnych mediów, jest to krok naprzód od prób wykorzystania Powerpointa do stworzenia krótkiej animacji, a samo Powtoon oferuje nawet wsparcie przy tworzeniu pokazów slajdów.

Ma to jednak swoje minusy. PCMag, który również recenzował Powtoon, zauważył, że poleganie na szablonach może się nieco powtórzyć, jeśli zaczniesz tworzyć zbyt wiele filmów, a w programie brakuje profesjonalnych narzędzi projektowych, takich jak "snapping guidelines for aligning, centering", oraz że brak możliwości aktualizacji w sieci oznacza, że "musisz najpierw wyeksportować, aby osadzić i ponownie załadować każdą zmianę prezentacji", co może stać się bardzo żmudne bardzo szybko.

Jeśli jesteś zainteresowany Powtoon, możesz założyć darmowe konto tutaj, lub sprawdzić różne plany cenowe (w tym zniżki dla studentów, konfiguracje przedsiębiorstwa i pakiety pay-per-export).

Animaker (Web Based - Flash Needed)

Owijanie freeware i programów internetowych jest Animaker, który oferuje układ podobny do RawShorts i różnorodność porównywalną do PowToon. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że istnieje duże uzależnienie od szablonów (chociaż można załadować własne JPG i PNG), więc nie jest to najbardziej uniwersalny program.

Jest jednak czysty i działa sprawnie w mojej przeglądarce internetowej, więc jest wiele możliwości, jeśli chcesz włożyć dodatkowy wysiłek w to, aby Twój film był wyjątkowy. Po kilku eksperymentach, byłem również w stanie stwierdzić, że raz postać była w scenie, klikając go przywołał inne pozy dla tej postaci może ewentualnie chcesz, a także można aktywować specjalne narzędzia, takie jak wytyczne dotyczące rozmieszczenia, co jest miłym akcentem.

Możesz podglądać swoją scenę wideo po scenie w przeglądarce przed jej wyeksportowaniem, co pozwala zaoszczędzić czas i łatwo zobaczyć, jak Twój projekt idzie dalej. Przeczytaj więcej z naszej szczegółowej recenzji Animakera.

Użytkownicy darmowego planu Animaker zobaczą ograniczoną bibliotekę zasobów wizualnych i dźwiękowych, a także będą mieli wszystkie swoje filmy oznaczone znakiem wodnym z logo firmy i ograniczone do jakości SD. Istnieje kilka iteracji płatnych planów, które można rozważyć, jeśli program wyróżnia się na tle innych, jak również opcje licencji zbiorczych, ale nie wydają się oferować pay-per-export planów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz